אוטיזם
 
 ליעוץ: 09-9510981

     

    
רילקסטין ® RELEXSATIN  |  בדיקת סמים  |  60 -פרוביוטיקה 6 ביליון probiotics  |  הפרעות אכילה  |  תופעות הריון  |  פרוביוטיקה  |  L – גלוטמין ( GLN )  |  גרד בקרקפת  |  גרד באיבר המין הנשי  |  עור ,מחלות עור ונגעים עוריים  |  פתרון לנשירת שיער  |  ניהול אורך חיים בריא  |   פסוריאזיס  |  טרשת נפוצה  |  העור,מחלות עור וכיצד ניתן לעזור להן ע"י טיפול נטורופתי  |  ניקוי הגוף בריפוי בתזונה  |  אלומיניום  |  קרקפת שומנית  |  הקשר בין בדיקת שיער לגילוי מתכות כבדות, למחלת הסרטן  |  תזונה לנשים הרות ומניקות  |  הקשר בין בדיקת שיער למחלת הסרטן  |  מערכת חיסון חזקה עם מערכת עיכול בריאה  |  הקשר בין בדיקות שיער להחמרת האוטיזם בילדים  |  

אוטיזם סיכום מחקר: הקשר בין אבץ ונחושת  לספקטרום האוטיזים

להלן תמציתו ותרגומו של המחקר:
 
אוטיזים – רקע.
 

הפרעות הספקטרום האוטיזים (ASDs) הן קבוצה של לקויות התפתחותיות שיכולות לגרום לבעיות הן  חברתיות, הן תקשורתיות  וגם לאתגרים התנהגותיים. מספר מחקרים באוטיזים  הציעו כי אחת הסיבות לאוטיזים היא  הפרעה במטבוליזים של ה נחושת (Cu) ו אבץ.
 
מחסור באבץ, רמות בנחושת עודפות, והיחס ביו בין עודף נחושת לאבץ הינם נפוצים בילדים שאובחנו עם אוטיזים. הספרות  מציעה כי צבירת כספית עלולה להתרחש כסיבה או תוצאה של הפרעה בתפקוד חלבון המתלותיונין.
 
קצת על חלבון המתלותיונין 
 
 מתלותיונין  metallothionein- האבץ והנחושת הינם אחראים על תפקודו ובנייתו של חלבון המתלותיונין  . מתלותיונין הינו חלבון המגן מפני מתכות כבדות –ריכוזים גבוהים של החלבון הזה מצויים ברירית המעי.  כאשר חלבון המתלותיונין נמצא בחסר ( אחת הסיבות לכך הינה ירידה ברירית המעי ) וגופנו נמצא בעודף מתכות כבדות כגון כספית בגלל תזונה, סתימות אמלגם וחיסונים, גופנו פגיע יותר למתכות כבדות . דוגמא טובה מחיי היום יום הינה חיסונים לתינוקות. בגלל שהמתכות הכבדות עוברות את מחסום- דם מוח,  תינוקות בגיל חודשיים עם מחסור בחלבון מתלותיונין metallothionein אשר קיבל זריקת חיסון ( אשר כמובן מכילה את מתכת האלומיניום) נמצא בסיכון.
 
 הקדמה
 
קבוצת מחלות ספקטרום האוטיזים כוללות את הפרעת האוטיזים, תסמונת אספרגר ועוד. קבוצת המחלות הללו מתחילות להופיע מגיל צעיר מאוד ומשפיעות על התנהגות המטופל , מפריעות לו לתקשר באופן נאות עם הסביבה,  להביע רגשות , לקיים קשר חברתיים. אוטיזים ותסמונת אספרגר, הינם 2 בעיות שקשורות לבעיות התתפתחות. הספקטרום האוטיזיםי הינו קבוצה של מחלות שלהן אטיולוגיה רבה, הכוללים גם גנטיקה וגם קשר סביבתי/אורח חיים.
 
הכתבה מתרכזת בשינויים המהותיים במטבוליזים של יסודות הקורט בחולי ASD- ספקטרום האוטיזים.
 

הביואלמנטים אשר בגופנו,  משחקים תפקיד חשוב במערכת העצבים המרכזית. חוסר או עודף במינרלים חיוניים,  ואו יסודות קורט, ידועים בגרימת נזק לבריאותנו ועשויים לתרום לאטיולוגיה לASD ספקטרום האוטיזים. באופן דומה, כספית וטוקסינים אחרים, עשויים אף הם להוות פתוגנזה, לספקטרום האוטיסטי ASD   .
 
ילדים, בשל התנהוגתם, חשופים יותר ממבוגרים יותר לטוקסינים סביבתיים. לעיתים , בעלי יכולת ספיגה טובה יותר מבמעי  אך פחות טובה ביכולתם לנקות רעלים.
מחקרים רבים שבוצעו בילדים מראים כי ילדים עם אוטיזים יש יכולת פחותה להפריש טוקסינים ממתכות ולמעשה נוצר עומס מתכות בגופם. יתרה מזאת, עומס במתכות כבדות מקושר להחרפת הספקטרום האוטיסטי במטופלים ASD.
 
לפי מחקרם של Filipek & coworker ( 1999) , תינוקות אוטיסטים מתפתחים באופן תקין עד גיל 1 עד 3. לאחר מכן, שינוי לא מתוכנן מתרחש אשר מצביע על ASD ספקטרום אוטיזים, כנראה בשל שילוב של עודף מתכות עם תזונה לקויה.
 
בשל חשיבותם הרבה של מינרל האבץ והנחושת לתיפקודו הבריא של התפקוד הנוירולוגי, ודיטוקסיפקציה של המתכות הכבדות ( במיוחד מתכת כספית ) נמצא כי אבץ ונחושת עשויים לתרום לפתוגנזה ( התהליך בו המחלה מתחילה להתפתח ) של ספקטרום האוטיזים.
כותבי המחקר עבדו ביחד עם צוות מרומניה ובדקו קבוצה של 28 ילדים החולים באוטיזים ומצאו כי רמות האבץ היו נמוכות והיחס בין הנחשות לאבץ עלה בהשוואה לקבוצה דומה של ילדים בריאים.
 
אבץ
 

האבץ הינו מינרל חיוני, אנטי אוקסידנט חשוב ומשחק תפקיד מרכזי בתפקוד מערכת החיסון, סינטזת חלבונים, ריפוי פצעים, סינטזת DNA, וחלוקת תאים. בנוסף האבץ חיוני לתפקוד תקין של חוש הטעם והריח. האבץ תומך בגדילה נורמלית והתפתחות תוך כדי הריון, ילדות ובגרות.
 
מחסור באבץ תדיר עשוי לגרום לבעיות שונות: סנדרומים של בעיות ספיגה, אלכוהליזים , צירוזיס של הכבד, אקרודרמטיטיס אנטרופטיקה המתבטאת בנשירת שיער, דלקות, מחלת קרוהן ודיסהרמוניה במערכת החיסון. אחת הסברות לירידה באבץ הינה בשינויים פתלוגים במוקוזה של מערכת העיכול אבל הירידה העיקרית ברמות האבץ מתרחשות עקב תזונה לקויה אשר גם עשויה לגרום לסימפטומים חמורים יותר כגון:  כמו דלקות עור, שלשולים, אלופטציה, ואיבוד תאבון. ירידה ברמות האבץ באופן קל עד בינוני עשויות לגרום למערכת חיסון מדוכאת, אשר תגרום לזיהומים רבים.
 
כאשר רמות האבץ יהיו נמוכות הנחושת תהיה גבוהה ורעילותה תתגבר.
 
נחושת
 
הנחושת הינה מינרל קורט חיוני לתאים החיים בגופנו והינו חיוני  לתגובת חמצון חיזור או "חימזור" ( מדובר בתגובה כימית שבה משתנה דרגת החמצון של המגיבים כמו החלדה של ברזל או שריפת הסוכרים בגוף) . הנחושת והאבץ מבצעים אינטרקציה בשלב הריריות במעי. במחקר שבוצע על עכברושים מצאו החוקרים כי ספיגת הנחושת יורדת כאשר רמות האבץ עולות.
 
מחסור בנחושת עשוי לגרום לאנמיה, בעיות בברזל, לוקופניה, נויתרופניה, הגברת כולסטרול בפלסמה, ובעיות בתפקודי לב. רמות נחושת נמוכות עשויות להגרם עקב תזונה וספיגה לקויה, מחלת שיער בשם Menke's kinky.
 
עודף נחושת מתרחש עקב צריכה עודפת של נחושת דרך תזונה, זיהומים, דלקות, מחלת ווילסון, טראומה, לופוס סיסטמי, וכמו כן אוטיזים.
 
הנחושת  הינה קופקטור בחלבונים המקושרים למחלות נוירולוגיות. כגון ALS, אלצהיימר ומחלת הפרה המשוגעת. 
 
חשוב מאוד לשלוט בהומאוסטאזיס של הנחושת מכיוון שהנחושת נהיית רעילה בריכוז גבוה מאשר ריכוז נורמלי.
הפרשת נחושת מבוקרת ע"י הכבד, שינוי הריכוז במרה.
 
האבץ והנחושת הינם אנטגוניסטים לכן, עודף בנחושת מפריע לאיזון האבץ ומתערב בתפקודי הורמון האדרנל ובכך מפריע לתפקודה התקין של מערכת החיסון שנצפתה גם בחולי אוטיזים.
הנחושת ומינרל המוליבדן הינם גם אנטגוניסטים ומחסור במינרל מוליבדן הוא גורם סיכון לרעילות מינרל נחושת.
 
ממחקר שהתבצע ע"י ד"ר בוש וצוותה ב2012 ( ראש המעבדה שאותה מייצגת חברת נאוה ) נלמד כי רמות נמוכות של מוליבדן ואבץ משפיעות באופן ישיר על רמות הנחושת והעופרת והסימפוטולוגיה של ספקטרום האוטיזים.
 
אבץ נחושת והנפש.
 
מטופלים אשר סובלים ממחסור חמור באבץ עשויים לפתח שינויים נוירופסיכולוגים כגון: אי יציבות ריגשית, דכאון ועצבנות. חסר באבץ משפיע על ביצועים קוגנטיבים .
לרעילות נחושת יש השפעה חזקה מאוד על הנפש, תלוי בחומרת המצב של הרעילות, ורגישות של אותו מטופל. ברמת רעילות בינונית עד גבוה נמצא סימפטומים כגון דכאון, עצבנות, פחד, עצבים, בעיות למידה והתנהגות ולפעמים אלצהיימר.
 
הנחושת הינה קופאקטור אשר חיוני לתפקוד של המעביר העצבי DBH. . אשר ממיר את הדופמין ל נוראפינפרין. רמות גבוהות של נוראפינפרין נצפו במטופלים אוטיסטים.
 
מסקנות.
 
לפי המחקרים השונים נמצא כי ילדים הסובלים מASD ספקטרום אוטיזים, הינם בעלי רמות אבץ נמוכות, רמות נחושת גבוהות, באופן תדיר בעלי יחס אבץ/נחושת והפרעה במתלותיונין.
אבץ, נחושת ומספר מתכות כבדות כמו כספית ועופרת ביחד עם סטרס חמצוני מוסתים את ביטויי הגנים, של חלבוני המתלותיונין. חלבוני המתלותיונין מעורבים מאוד ברמת של  המתכות כבדות ובמיוחד במתכת כספית כמו כן דיטוקסיפקציה ואלמינציה של רדיקלים חופשיים בגוף.
 
החוקרים טוענים כי מתן תיסוף של אבץ לילדים החולים  בספקטרום אוטיזים ראוי להיות בפרוטוקול הטיפולי במיוחד בילדים אשר להם רמות אבץ נמוכות. חשוב לנתר את רמות האבץ והנחושת והיחס ביניהם כי הם אנטגוניסטים בתפקודם וחיוניים לתאים החיים.
 
בדיקות מעבדה מומלצות לאיתור רמות מינרלים ומתכות כבדות.
 

כדי לאתר את רמות הכספית, עופרת , אבץ ונחושת ניתן לבצע בדיקת שיער. בדיקת שיער תשקף חשיפה ארוכת טווח של אלמנטים כמו אבץ, נחושת ומתכות כבדות כגון כספית ועופרת , בנוסף נוכל לקבל מידע אודות רמתם של מינרלים אחרים כגון מוליבדן, סידן, קובלט כרומיום ועוד.
 
אם רוצים לקבל מידע רחב יותר, ניתן לבצע בדיקת שיער גם ל55 אלמנטים ובהם מתכות כבדות נדירות ביותר. לקבלת הרשימה המלאה ניתן לפנות לחברת נאוה: www.nhw.co.il .
 
באם רוצים לבדוק מינרל בודד: נחושת לחוד או אבץ לחוד ניתן לבצע בדיקת שיער לאלמנט בודד או בדיקת שתן למינרלים או בדיקת שתן למתכות כבדות.
 

 

 
       מוקד זמין 24 שעות לפנייה מהירה 09-9510981
                                                                 

 
         

המידע באתר זה אינו מהווה התוויה רפואית ו/או תחליף לכל טיפול תרופתי ו/או התייעצות עם רופא מטפל, בכל מקרה של בעיה רפואית יש לפנות לרופא מטפל.
    סליקה מאובטחת באמצעות:
PAYPAL
לייבסיטי - בניית אתרים